כללים לכתיבת סמינריון

עבודה סמינריונית היא העבודה החשובה ביותר שמגיש הסטודנט במהלך לימודיו האקדמאים. היא בוחנת את יכולותיו, את ההתקדמות שעשה ואת הידע שלו. להלן מספר כללים וטיפים לכתיבת עבודה סמינריונית:

Untitlded-1

1. לבחור נושא מראש – זה אמנם נשמע ברור מאליו, אולם רבים מתחילים לכתוב עבודה סמינריונית מבלי שבאמת החליטו מה הם רוצים לחקור. חשוב מאוד להחליט מראש מה ברצונכם לחקור ולנסח זאת היטב בהצעת המחקר שתגישו. הצעה זו תשמש כבסיס אליו תוכלו לחזור בכל פעם שתרגישו שאתם מתפזרים בכתיבת העבודה.

2. לוודא שיש לכם מספיק מקורות – הנטייה בקרב סטודנטים רבים היא לבחור נושא שמעניין אותם (ובצדק), מבלי לבדוק מהיכן ישאבו את החומרים למחקר עצמו. רצוי לבדוק ביבליוגרפיה עוד בטרם התחלתם לכתוב ולוודא שיהיו לכם מספיק מקורות לצטט, אחרת תאלצו להזיע עד שתסיימו את העבודה. יש לוודא גם שלפחות מחצית מהחומרים כתובים בעברית, אחת תאלצו להזיע כפליים בחיפוש ציטוטים ותרגומם.

3. לעמוד בלוחות הזמנים – נכון, זה נשמע בנאלי, אבל מניסיון: אם לא תעמדו בזמנים בפעם הראשונה, לא תעמדו בהם אף פעם. דחייה גוררת דחייה וברגע שדחיתם את מועד הגשת העבודה בפעם הראשונה, סביר להניח שזה יקרה גם בפעם השנייה והשלישית. ואז תמצאו את עצמכם שלוש שנים לאחר סיום הלימודים ללא תואר כיוון שעדיין לא הגשתם את העבודה הסמינריונית שדחיתם.

4. להגדיר חלוקה מסודרת לפרקים – עבודה סמינריונית כוללת בין שלושה לחמישה פרקים: מבוא (בו מוצגת התיאוריה), בין שניים לשלושה פרקי דיון בתיזה וסיכום. חשוב לקבוע את החלוקה לפרקים עוד בטרם כתיבת העבודה. רצוי גם להגדיר מראש כמה עמודים ברצונכם לכתוב לכל פרק ולשמור על פרופורציות בין חלק לחלק.

5. לשמור על כללי הציטוט המקובלים – במידה ואתם מצטטים ציטוט מלא, הקפידו על גרשיים בתחילת הטקסט ובסיומו, עם הפנייה למקור. במידה ואתם מסתמכים על טקסט, אין צורך בגרשיים, אלא רק בהפנייה. כללי הכתיבה והציטוט הם אמנם אוניברסליים, אולם יישומם בעבודה שונה בכל אוניברסיטה וחשוב לעמוד על שינויים קטנים אלו ולוודא כי הם מיושמים בעבודה.

6. לשמור על סגנון כתיבה קולח – הימנעו משפת הרחוב והסלנג מחד, אולם השתדלו שלא לכתוב בשפה גבוהה מדי מאידך. יש למצוא את האיזון בין שני אלו ולהשתמש בשפה קולחת ושוטפת, המעבירה את המסר בצורה הברורה והנהירה ביותר. הימנעו ממשפטים ארוכים ומסובכים, שיסבכו גם את קורא העבודה.

7. קראו את העבודה בשנית עם סיומה – רבים ממהרים לסיים ולהגיש וזו טעות נפוצה. רצוי לתת לעבודה "לנוח" בצד ולחזור לעיין בה לאחר מספר ימים. כך ניתן לעלות על טעויות כתיב (או טעויות מחקר), לזהות משפטים ארוכים, לתקן ולשפץ. זכרו: המהירות מן השטן – אם חיכיתם עד עכשיו, אין שום מניעה לחכות עוד יום יומיים ולהגיש עבודה טובה ואמינה.